LUCERNA A JEJÍ ZAČÁTKY

Po luhačovické derniéře Našich furiantů, která se odehrála v letošním roce jsme se pustili do další společné práce. Režisér našeho ochotnického souboru přišel s nápadem hrát Jiráskovu Lucernu. Ještě před samým začátkem jsme však řešili neúčast na této divadelní hře našeho kolegy Jeníka Gagy, který opouští náš sehraný kolektiv a my jen doufáme, že to nebude trvat dlouho.

Režisér měl rozmyšlené obsazení rolí v Lucerně a po přijetí dvou studentů nic nebránilo začít zkoušet. Poněvadž tato divadelní hra má větší herecké obsazení, mají někteří ochotníci i dvě role. Po drobnějších textových úpravách se tedy začalo. Čtecí zkoušky probíhaly až do května letošního roku a pak nastaly tzv. „divadelní prázdniny“. Začátkem září jsme se všichni sešli v místní sokolovně a i když každý z nás měl předsevzetí, že už bude své texty umět, nebylo tomu tak. Pravidelnými zkouškami se situace stále zlepšovala a od října se začalo zkoušet dvakrát týdně. V listopadu se pak na scéně postupně objevují kulisy, každý si už shání kostým a společná práce začíná mít své první výsledky. První velká zkouška se uskutečnila v sobotu 19.11.2005. Každý se opravdu snažil, co mohl. Jak by ne, termín premiéry stanovený na sobotu 10.12.2005 se totiž nezadržitelně blíží. Ještě proběhne generálka stanovená na neděli 4.12.2005, kde se dotáhnou poslední detaily a jak to nakonec vše dopadne, se ukáže na premiéře.

 

 

 

Lucerna ochotníků z Komni zazáří na Nově

KOMŇA - Do snídaně s Novou se jen několik dnů po premiéře dostane nová hra ochotníků z Komni. V sobotu mělo premiéru jejich zpracování Jiráskovy Lucerny. Televizní štáb však soubor navštívil už na generální zkoušce. Tam pořídil řadu záběrů do připravovaného dokumentu o ochotnických divadlech. Lucerna z Komni zazáří na televizních obrazovkách už 29. prosince v ranním pořadu Snídaně s Novou. Není to však první úspěch amatérských divadelníků.

"Po loňském uvedení hry Naši furianti se nechali naším nápadem inspirovat i jiná profesionální divadla. Nejdříve tento kus odehráli ve Zlíně pak i v Národním divadle v Praze. Uvidíme tedy, jestli se i Lucerna neobjeví v budoucnosti na jejich programu," uvedl Bohumil Staník, vedoucí ochotníků.

Komňanský ochotnický spolek o víkendu zahájil svoji už čtvrtou divadelní sezonu. "Podle spokojenosti a vysoké návštěvnosti lze soudit, že naši ochotníci podali velmi kvalitní výkon a v obci i okolí si vybudovali patřičné jméno. Jsem rád, že se tato jejich vánoční nadílka občanům stává pravidlem," prozradil starosta obce Karel Navrátil, jenž podporuje jejich úsilí o zachování místní bohaté tradice divadelnictví, která skončila před více jak čtyřiceti lety.

Na prknech zdejší sokolovny vynikali mezi patnáctičlenným souborem Vít Mlčůch v roli vrchního, Jiří Pollach jako mlynář a Pavel Dlabač, který v roli vodníka Ivana zaujal svým hlasovým potenciálem. "Musím dát za pravdu profesionálním hercům, mezi kterými se traduje, že záporné role se hrají mnohem lépe. V postavě vrchního jsme objevil řadu osobnostních vlastností, které jsem s gustem na jevišti využil," sdělil Vít Mlčůch, jenž patří  k zakládajícím členům herecké party v Komni.

Jelikož si Lucerna vyžádala četné herecké obsazení, pomohli spolku i začínající divadelníci z řad studentů. Někteří si stoupli přímo před diváky, jiní připravili hudební doprovod nebo spolupracovali na kulisách. Muzikanty na scéně doprovodila mladá klarinetistka Petra Kolářová, o kulisy se postarala studentka střední uměleckoprůmyslové školy Karolína Pánková. Režie této inscenace se ujal Bohumil Staník, jenž si v ní sám zahrál a ještě ji stihl zachytit na videokameru. Jako filmař amatér si totiž z každé hry zpracovává nahrávku. "První repríza nás čeká po vánočních svátcích 28. prosince a v novém roce s divadelním ansámblem zamíříme i do dalších obcí v okolí i za hranice regionu," uvedl Staník.

Slovácké noviny

 

Lucernu rozsvítí doma i v TV

 

KOMŇA (pas) - Ještě pořádně nevyčpěla atmosféra Vánoc a ochotníci z Komně se rozhodli zítra (středa 28. prosince) poprvé reprízovat svůj nejnovější kus - Jiráskovu Lucernu. Začátek představení na domácí půdě sokolovny je v 18.00.

A hned druhý den ráno (6.20 a 7.20) o něm televize Nova přinese reportáž v regionálním zpravodajství pořadu Snídaně s Novou. Materiál si filmaři natočili na generální zkoušce, den před tolik očekávanou a dvakráte odkládanou premiérou. Objeví se v něm záběry z představení, povídání o výrobě kulis a samotném divadle a rozhovor s třemi jeho herci. Na další štaci Komenský ochotnický spolek přiveze Lucernou tradičně do Bojkovic. Hned další sobotu 7. ledna od 16.00.

Autor: PAVEL PAŠKA

 

Dobrý den s kurýrem